Warzywa morskie – wodorosty, glony, algi” – Agnieszka Kaniewska, doradca dietetyczny w Strefie Pacjenta

W kuchni prastarych społeczeństw warzywa morskie grały zawsze ważną rolę. Bogate w witaminy, błonnik i składniki mineralne były cenione za delikatny smak, wartość odżywczą i swoje lecznicze właściwości.

Algi są miękkie, elastyczne i znajdują się w ciągłym ruchu i ze stosowanego w medycynie naturalnej tzw. prawa sygnatur wynika stwierdzenie, że stosowanie alg w diecie sprzyja zachowaniu albo przywróceniu elastyczności naczyń krwionośnych. 

Obecnie stosuje się je powszechnie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Do kuchni wróciły dzięki makrobiotyce. Warzywa morskie serwuje się w niewielkiej ilości w makrobiotycznej diecie. Sporządza się z nich wywary, gotuje w zupie, razem ze zbożem, strączkowymi bądź warzywami. Używa się ich również jako przyprawy. 

Na japońskiej wyspie Okinawa gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków mówi się, że codziennie trzeba zjeść coś z ziemi i coś z morza.   

Korzyści:

algi zawierają kwasy z grupy omega – 3 (EPA i DHA) w formie gotowej do przyswojenia (omega – 3 z siemienia lnianego, orzecha włoskiego czy chia organizm musi sam przekształcić w taką formę jaka jest już gotowa w glonach);

– najbogatsze wśród roślin źródło białka; zawiera komplet aminokwasów egzogennych czyli tych, które musimy dostarczyć z dietą, bo organizm ich nie wytwarza;

– zawierają bardzo dużo jodu;

– dzięki zawartości żelaza mogą pomóc w anemii;

– błonnik w nich zawarty tworzy śluzową osłonkę na ścianach jelit co ogranicza wchłanianie tłuszczów i cukrów, pomaga w ten sposób normalizować poziom glukozy we krwi i obniżać poziom cholesterolu;

-zawierają alginian sodu neutralizujący metale ciężkie w naszym organizmie.

Warzywa morskie dzieli się zależności od barwy na: zielenice, brunatnice i krasnorosty. Ich kolor – zielony, brunatny czy czerwony zależy od nasłonecznienie i głębokości, na której znajdują się pod wodą. 

Kombu używa się do wywarów (tradycyjny bulion dashi), gotuje razem ze zbożem, kaszami, strączkowymi i warzywami korzeniowymi. Używany też jako dodatek do gotowanego ryżu oraz do sporządzania herbatek leczniczych.  Po ugotowaniu pozostaje twardy, można go użyć ponownie lub zjeść z potrawą. Jako przyprawa do potraw ciężko strawnych: wymoczony przez pół godziny glon uprażyć w piekarniku po czym zemleć.

Korzyści ze spożywania kombu:

– zwiększa przyswajalność białka, 

– poprawia strawność pokarmów,

– jest bogaty w minerały i błonnik, 

– doskonały jako dodatek do gotowania roślin strączkowych, bo przeciwdziała wzdęciom i ułatwia ich trawienie. 

Wakame podczas gotowania staje się lekko przezroczyste i zyskuje piękny, zielony kolor. Wakame to warzywo najczęściej dodawane do zup, w tym do zupy miso i najszybciej mięknące.  Do zupy można go wrzucić pod koniec gotowania, drobno pokrojony, lub gotować od początku przez 15 minut, po czym wyjąć i zużyć np. do sałatki.  

Korzyści:

– jest bogate w witaminy i sole mineralne; 

– zawiera fukoksantynę, barwnik wspomagający odchudzanie.

Dulse ma czerwono – purpurowy kolor. Jego smak jest łagodny, a pomimo to pikantny. Duls najczęściej praży się aż do wysuszenia, rozgniata albo mieli na proszek i posypuje nim sałatki, zupy lub warzywa

Doskonały dodatek do warzyw, zbóż i strączkowych stanowi dulse podsmażony na oleju (przedtem kilka minut trzeba go moczyć) i doprawiony do smaku np. sosem sojowym.

Korzyści:

– jest wyjątkowo bogaty w jod, 

– bogaty w mangan aktywizujący układy enzymatyczne,

– stosowany jako zamiennik soli

Nori dziko rosnące  to krasnorosty należące do rodziny Porfiria. Można je nabyć pocięte na drobne kawałki lub paski oraz jako proszek do przyprawiania bądź garnirowania. Są także nori uprawiane w przybrzeżnych wodach o umiarkowanej temperaturze, które po zebraniu myje się, sieka, suszy i prasuje w cienkie arkusze, które służą głównie do zawijania sushi. 

Korzyści:

– charakteryzuje się dużą zawartością  witamin oraz składników mineralnych: wapnia, cynku, jodu, żelaza i sodu;

– można przykładać je do drobnych skaleczeń by powstrzymać krwawienie.

Warto włączyć do  codziennego jadłospisu niewielką  ilość tych pierwotnych roślin – to pokarm gęsty odżywczo tzn., że  w małej ilości znajduje się dużo wartościowych składników. Ważna jest regularność ich spożywania i nie przekraczanie ilości 5-15 g dziennie.  

[Wszystkie prawa zastrzeżone]